Ułatwienia dostępu
Miniatury Gdańskie

Kościoły i szpitale Głównego Miasta. Część I

SZLAKIEM KOŚCIOŁÓW I SZPITALI STAREGO GDAŃSKA

W Gdańskich Miniaturach w roku szkolnym 2014/2015 będziemy wędrować szlakiem kościołów i szpitali. Dowiemy się, jak w Gdańsku rozwijało się życie społeczno- religijne.

Na przestrzeni wieków do naszego miasta przybywało wielu ludzi innej narodowości. To sprawiło, że mieszkańcy i mieszkanki Gdańska mówili różnymi językami, wyznawali różne religie, reprezentowali różne kultury. Budowano świątynie, aby ludzie mogli praktykować swoje wierzenia.

Z inicjatywy kościoła podejmowano rozmaite przedsięwzięcia, które wywierały pozytywny wpływ na życie mieszkanek i mieszkańców miasta. Organizowano szkoły, biblioteki, szpitale, przytułki. Przez wieki powstawały w Gdańsku świątynie, które należały do różnych wspólnot religijnych, przede wszystkim protestantów, katolików, menonitów, żydów. W szkołach przykościelnych nauczano wielu przedmiotów, jak języka łacińskiego, greki, matematyki, historii, a także retoryki, czyli umiejętności publicznego przemawiania. Pierwsza taka szkoła została założona przy bazylice Mariackiej już w XIV wieku. Szpitale i przytułki przeznaczone były dla chorych, biednych, starszych mieszkanek i mieszkańców. Istniały też szpitale wyłącznie dla podróżnych. Gdańsk był miastem portowym, przybywało tu wielu kupców i marynarzy, dlatego pomy|ślano o opiece szpitalnej również dla nich.

Z niektórymi świątyniami związane są losy ważnych dla miasta gdańszczanek i gdańszczan, z innymi – legendy.

Będziemy spacerować uliczkami tętniącego życiem Głównego i Starego Miasta, malowniczej Biskupiej Górki, tajemniczego Starego Przedmieścia i Dolnego Miasta. Te wszystkie rejony Gdańska poznacie dzięki spacerom z Gdańskimi Miniaturami. Zapraszamy!

Dominika Ikonnikow

 

KOŚCIOŁY I SZPITALE STAREGO MIASTA. CZĘŚĆ I

We wrześniu naszą podróż w czasie rozpoczniemy od XIV w., kiedy Gdańsk nie wyglądał jeszcze tak jak dziś. Na przykład znane Wam obecnie dzielnice Oliwa czy Chełm były małymi wioskami. A w rejonie dzisiejszego Huciska i ul. Armii Krajowej znajdowało się wiele pięknych ogrodów. Najważniejszą częścią Gdańska był obszar Głównego Miasta. Obecnie otaczają go ulice Podwale Przedmiejskie, Długie Pobrzeże, Podwale Staromiejskie i Wały Jagiellońskie. Stopniowo miasto rozrastało się. Już wtedy posiadało własny port, do którego wpływały duże statki wiozące towary. Znajdował się on się w rejonie dzisiejszego Targu Rybnego. Jeśli spojrzycie na plan miasta, zauważycie, że nazwy wielu uliczek związane są z rodzajami rzemiosł, czyli tym, czym gdańszczanie i gdańszczanki zajmowali się zawodowo.

Grupy różnych rzemieślników (gildie) bardzo często ofiarowywały ozdoby do gdańskich kościołów, np. fundowano ławki, ambony, ołtarze czy złote kielichy.

Wraz z rozwojem miasta zwiększała się ilość budowli sakralnych. Na początku XV w. w Gdańsku było 16 kościołów i kaplic. Dziś opowiemy Wam o dwóch z nich – kościele św. Jana oraz szpitalu i kościele św. Ducha.

Mapa strony | Deklaracja dostępności
2013-2024 Gdańskie Miniatury Gdańskie Miniatury. Prawa zastrzeżone: Instytut Kultury Miejskiej
Gdańskie Miniatury

Gdańskie Miniatury