Ułatwienia dostępu
Miniatury Gdańskie

Kościoły i synagogi Głównego Miasta. Część II

Grudzień to niezwykle radosny czas – chrześcijanie obchodzą jedno z najważniejszych świąt: Boże Narodzenie. W kościołach ustawia się szopki przedstawiające narodziny Jezusa Chrystusa, w domach i na placach przystraja choinki. Rodziny, przyjaciele i znajomi dzielą się opłatkiem, spotykając przy stołach zastawionych tradycyjnymi potrawami. Jednym z ważniejszych zwyczajów, szczególnie istotnym dla najmłodszych, jest wręczanie prezentów. Zwyczaj obdarowywania się w grudniu związany jest z postacią św. Mikołaja biskupa Miry. Warto zatem, szczególnie w tym miesiącu, odwiedzić kościół św. Mikołaja, jeden z najstarszych w naszym mieście, którego gospodarzami od ośmiu wieków są zakonnicy dominikanie.

Grudzień to także ważny okres dla wyznawców religii, z której wywodzi się chrześcijaństwo – judaizmu. Religijni Żydzi obchodzą ośmiodniowe święto Chanuka,
upamiętniające cudowne wydarzenie z II wieku przed naszą erą. Żydzi posiadają wiele zwyczajów i tradycji związanych ze swoimi świętami, które obchodzą w domach i świątyniach – synagogach. Czy wiecie, że w I połowie XIX wieku na gdańskim Głównym Mieście było tyle samo kościołów i synagog?

Burzliwa historia, którą przybliżymy, sprawiła, że po świątyniach wyznawców judaizmu nie pozostał żaden ślad. Nie chcąc, aby pamięć po mniejszości żydowskiej została całkowicie wymazana, wskażemy miejsca, gdzie niegdyś znajdowały się synagogi. Podczas poprzednich tras w tej edycji Gdańskich Miniatur odwiedzaliśmy przykościelne szpitale, pełniące funkcje przytułków. Tym razem odwiedzimy aptekę, którą prowadziła żydowska rodzina Fleischnerów.

Mapa strony | Deklaracja dostępności
2013-2024 Gdańskie Miniatury Gdańskie Miniatury. Prawa zastrzeżone: Instytut Kultury Miejskiej
Gdańskie Miniatury

Gdańskie Miniatury