Ułatwienia dostępu
Miniatury Gdańskie

Kobiety z charakterem

Podczas majowej wędrówki śladami kobiet z charakterem poznamy pięć niezwykłych osobowości: Mariannę Selonkę, Irenę Nadolną-Szatyłowską, Leonię Papee, Elżbietę Koopman i świętą Brygidę. Każda z tych kobiet żyła w innym okresie i w całkowicie odmiennych warunkach społecznych. Mimo to ich pozycja w stosunku do rodziny i społeczeństwa była podobna. Działania o równouprawnienie kobiet rozpoczęły się w USA i Wielkiej Brytanii dopiero na początku XX wieku.
Wszystkie bohaterki naszego spaceru miały swoje własne marzenia, za którymi chciały podążać. Na ich drodze stawały interesy rodzinne, które nie pozwalały na całkowite poświęcenie się zainteresowaniom. Jednak nie poddawały się i dążyły do samorealizacji, prawie zawsze w cieniu mężczyzn. Dokonywały tego dzięki swojemu uporowi i wierze we własne siły.
Spacer rozpoczniemy od zapoznania się z życiem Marianny Selonke – słynnej listonoszki z Sopotu, która codziennie, bez znaczenia na pogodę pokonywała pieszo drogę z Sopotu do Gdańska i z powrotem. Irena Nadolna-Szatyłowska z kolei realizowała swoje marzenia w pogoni za przygodą, jeździła na motocyklu, pilotowała szybowiec i podróżowała. Nasza bohaterka Leonia Papee była kobietą, która korzystała z protekcji męża, gdyż tylko w ten sposób mogła pomóc gdańskiej Polonii. Samodzielnie rozwijała działalność pomocową, organizując liczne ochronki i świetlice. Żyjąca w XVII wieku Elżbieta Koopman nie mogła zaistnieć w nauce ze względu na to, że była kobietą. Rozwijała swoje zainteresowanie pomagając mężowi w obserwacjach nieba i pisaniu rozpraw. Natomiast święta Brygida stała się sławna dopiero wówczas, gdy została wdową i spełniła obowiązki związane z małżeństwem. Poświęciła swoje życie szerzeniu pokoju w skonfliktowanej Europie i była jedną z pierwszych kobiet powszechnie znanych za życia na całym kontynencie.

Mapa strony | Deklaracja dostępności
2013-2024 Gdańskie Miniatury Gdańskie Miniatury. Prawa zastrzeżone: Instytut Kultury Miejskiej
Gdańskie Miniatury

Gdańskie Miniatury