Ułatwienia dostępu
Miniatury Gdańskie

Kościoły i szpitale Starego Miasta. Część II

Errata

Szanowni Państwo,

w tytule naszej listopadowej trasy pojawił się błąd w numeracji spacerów. Była to druga wędrówka obejmująca Stare Miasto, a nie trzecia, jak zostało zapisane.

Za pomyłkę przepraszamy.

Zapraszamy do kolejnego spaceru trasą gdańskich świątyń, dawnych szpitali i przykościelnych cmentarzy. W listopadzie dotrzemy do granic Starego Miasta, które dawniej wyznaczały fortyfikacje.

Wyjdziemy w kierunku przedmieść, dojdziemy aż do podnóża Góry Gradowej. Położony na uboczu kościół Bożego Ciała jest jednym z dwóch w Gdańsku, które przetrwały wojenną zawieruchę. Kryje w sobie barokowe – bogate, pełne zdobień wnętrze. Pewnie słyszeliście o mumiach w Starożytnym Egipcie. W Gdańsku też możemy oglądać takie zabalsamowane ciało. Podziemi kościoła Bożego Ciała strzeże mumia byłego proboszcza. Podczas spaceru dowiemy się, jakie zmiany zaszły w naszym mieście po wprowadzeniu religii protestanckiej. Usłyszymy o bałtyckich piratach. Zobaczymy współczesny wystrój cerkwi pod wezwaniem św. Bartłomieja, która bardzo różni się od pobliskiego katolickiego kościoła św. Jakuba. Wkroczymy na szlak pielgrzymek odwiedzających miejsca związane z kultem świętych. Dowiemy się, gdzie znajdowała się najstarsza w Europie lecznica dla marynarzy.

Mapa strony | Deklaracja dostępności
2013-2024 Gdańskie Miniatury Gdańskie Miniatury. Prawa zastrzeżone: Instytut Kultury Miejskiej
Gdańskie Miniatury

Gdańskie Miniatury