Nowy cykl – Style architektoniczne w Gdańsku
W tym roku szkolnym zajmiemy się tropieniem różnych stylów architektonicznych w Gdańsku. Zastanawiacie się, co to takiego?
Być może zauważyliście, że, choć każdy budynek jest inny, niektóre są do siebie bardzo podobne – są tak samo ozdobione i zbudowane z tych samych materiałów. To dlatego, że wtedy, kiedy powstały, była pewna moda i wszyscy budowali zgodnie z nią. Z czasem zaczęto dostrzegać istotne różnice w architekturze między poszczególnymi okresami w historii i tak pojawiło się pojęcie stylu.
Zdarza się, że budynek ma cechy więcej niż jednego stylu. Zazwyczaj wynika to z tego, że był przekształcany przez kolejnych właścicieli lub odbudowywany po zniszczeniu w nowej formie.
W tej edycji będziemy odwiedzać budynki pochodzące z różnych lat, dzięki czemu poznamy lepiej zarówno historię Gdańska, jak i charakterystyczne cechy poszczególnych stylów architektonicznych.
Będziemy poznawać zabytki romanizmu, gotyku, a także epoki nowożytnej – renesansu, manieryzmu i baroku. Pod koniec roku szkolnego zwiedzimy też obiekty pochodzące z XIX i XX wieku, odkrywając czym odznaczały się historyzm i modernizm.
Rozpoczynamy we wrześniu, od spaceru szlakiem stylu romańskiego, który trwał w Europie od X do XIII wieku. Poszukując cech romanizmu odwiedzimy miejsce, w którym w 1308 roku powstał Zamek Krzyżacki, rozebrany przez gdańszczan i gdańszczanki niespełna sto pięćdziesiąt lat później. Poszukamy śladów zamku w innych obiektach na terenie Głównego Miasta. Przejdziemy się też Długim Pobrzeżem, by przyjrzeć się Żurawiowi – jednemu z symboli Gdańska. Następnie odwiedzimy kościół św. Mikołaja i jego okolice. W trakcie spaceru dowiemy się czym charakteryzował się romanizm oraz jak go rozpoznać. Poznamy nowe pojęcia, takie jak ossuarium, biforium czy triforium.
Zapraszamy do wspólnej zabawy!