Ulica Do Studzienki w Gdańsku-Wrzeszczu przyciąga uwagę swoją nietypową nazwą. W czasie wojny była to ulica Heiligenbrunner Weg, po 1945 roku – Morska, a następnie Władysława Hibnera (działacza komunistycznego). Po transformacji przywrócono nazwę Do Studzienki,…
Zobacz wpisNasze kolejne spotkanie poprowadzi wyjątkowy przewodnik – kot Maurycy. Pokaże nam o tym jakie zwierzęta ukrywają się w uliczkach i fasadach budynków Starego i Głównego Miasta oraz powie jaką rolę pełniły domowe zwierzaki w codziennym…
Zobacz wpisPoruszając się po Starym i Głównym Mieście będziemy kontynuować poznawanie i odkrywanie historii rozwoju medycyny w Gdańsku. W tym odcinku poznamy życiorysy ważnych gdańskich medyków oraz ich odkrycia, a także odwiedzimy miejsca istotne dla rozwoju…
Zobacz wpisW średniowiecznym i nowożytnym mieście kat był niezbędny. Mniejsze ośrodki często wypożyczały katów w zależności od potrzeb, natomiast w wielkich miastach władze utrzymywały takiego urzędnika na stałej pensji. Tak było również w przypadku Gdańska. „Mistrz…
Zobacz wpis„Zdrowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia wszystko jest niczym“ – powtarzamy za filozofem Schopenhauerem, poznając dawne szpitale i przytułki Gdańska. Jakże prawdziwe są słowa wypowiedziane przez pesymistę Artura Schopenhauera. Gdy przychodzi choroba, wszystko inne przestaje mieć znaczenie. Tegoroczny…
Zobacz wpisNa początku XVIII wieku Gdańsk został nawiedzony przez epidemię dżumy. Nie była to ani pierwsza, ani tym bardziej ostatnia zaraza, która przeszła przez miasto, o czym przekonaliśmy się w ostatnich latach. Chociaż zmieniło się wiele…
Zobacz wpisW książce Moniki Sznajderman pod tytułem Zaraza. Mitologia dżumy, cholery i AIDS znajdziemy taki oto fragment: „Dopóki zaraza trwa, dopóty dla nikogo żadne inne życie prócz «zarazowego» nie istnieje. Nie można od niego nigdzie uciec……
Zobacz wpisMiasto przyszłości to i mieszczuch przyszłości. Mieszczuch, czyli właściwie kto? Ktoś, kto betonową dżunglę kocha całym sercem, a miłość tę okazuje, dbając o nią, myśląc o ekologii i poszanowaniu przyrody w mieście, o jego zabytkach. Ale też ktoś, kto mądrze korzysta z dobrodziejstw wielkiej…
Zobacz wpisTo, w jaki sposób odczuwamy otaczającą nas rzeczywistość, możemy wyrazić za pomocą sztuki. Działalność artystyczna w wielu dziedzinach stale się rozwija i stanowi istotny element współczesnej kultury. Z łatwością można więc sobie wyobrazić, że nawet…
Zobacz wpisMuzeum może się kojarzyć z miejscem ponurym, a nawet nieco nudnym. Jednak w ostatnich latach wiele instytucji przeszło niezwykłą metamorfozę i dostosowało nie tylko swoje wystawy, ale także program do oczekiwań współczesnej publiczności. Co więcej,…
Zobacz wpisLas! Weźmy głęboki wdech, zamknijmy oczy, wsłuchajmy się w niego. Co słyszymy? Ujmującą ciszę? To nie cisza. To melodia, piękna muzyka, dźwięki życia, pracy, burzliwych rozmów, współistnienia. Drzewo pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen, magazynuje…
Zobacz wpisWszystkie otaczające nas przedmioty są w jakiś sposób zaprojektowane. Od tych zwyczajnych, codziennego użytku, jak łyżka, stół, krzesło czy noszone przez nas obuwie, po najbardziej wyspecjalizowane urządzenia, takie jak łodzie, samochody, rakiety. Oznacza to, że…
Zobacz wpisOd niedawna na terenie stacji uzdatniania wody „Czarny Dwór” znajdują się miejskie ule. Pasieka z pięcioma ulami to niezwykły wkład w miejskie działania na rzecz ekologii i ochrony środowiska. W ulach mieszkają łagodne rodziny pszczół miodnych. Gatunek ten jest…
Zobacz wpisSymbol „SS” w nazwie statku oznacza Steam Ship, czyli parowiec. Symbol „RMS” – jak w nazwie „Titanica” – to Royal Mail Ship, czyli Statek Królewskiej Poczty, natomiast „TSS” – jak w TSS „Stefan Batory” –…
Zobacz wpisBudynki, które nas otaczają, często wydają się niezmienną częścią miejskiego krajobrazu. Przyzwyczajamy się do ich widoku. Te najpiękniejsze stają się charakterystycznymi elementami miasta. Jednak nawet monumentalne obiekty architektoniczne na przestrzeni lat ulegają zmianom. Czasami są…
Zobacz wpisPierwsze kąpielisko w Gdańsku i na Wybrzeżu powstało właśnie tu, w Brzeźnie. Dziś Brzeźno jest popularną nadmorską dzielnicą miasta. W XIII wieku cystersi z klasztoru w Oliwie utworzyli w tym miejscu przystań rybacką, służącą klasztornym…
Zobacz wpisJuż od czasów starożytnych w miastach na całym świecie tworzono takie dzieła sztuki, które mógł podziwiać każdy. Umieszczano je na placach, budynkach, drogach, najczęściej przy świątyniach i innych ważnych obiektach. Zatem sztuka pojawia się w…
Zobacz wpisMalownicze położenie Gdańska nad morzem od wieków przynosiło miastu wiele korzyści. Samo posiadanie portu zapewniało kontakt z nawet bardzo odległymi miejscami na świecie. Z pewnością ten właśnie atut w dużej mierze przyczynił się do niezwykłego…
Zobacz wpisTereny Stoczni Gdańskiej są jednymi z najważniejszych miejsc-symboli w Polsce. To w stoczni „wszystko się zaczęło”, to tu zrodził się ruch Solidarności, który stał się również wzorem dla innych krajów ówczesnego bloku socjalistycznego. Stocznia jest…
Zobacz wpisDźwięk jest ulotny i brzmi tylko przez chwilę. Dzisiaj możemy go nagrać, chociażby na telefon komórkowy, ale dawniej nie było takiej możliwości. Pozostaje nam jedynie domyślać się, jak brzmiał Gdańsk przed wiekami. Z pewnością zupełnie…
Zobacz wpis